Křečová žíla a prevence

Každá žena si zajisté přeje mít krásné nohy, které jí muži budou obdivovat a za které se v minisukni nebude muset stydět. Také proto hodně žen věnuje svůj čas cvičení, aby vytvarovaly své nohy a aby byly štíhlé. Bohužel však ve vzhledu našich nohou hrají roli i záležitosti, které tak nedokážeme zcela ovlivnit. Nejde o nic jiného, že křečové žíly neboli varixy.

Křečová žíla - týká se i pánů

Křečové žíly jsou velice rozšířeným onemocněním, ke kterému přispívá sedavý životní styl, ale také i dlouhé stání, a proto jsou považovány za civilizační onemocnění. Většinou se s nimi setkáme u žen, ale samozřejmě se týkají také mužské části populace. U žen však tvoří nežádoucí kosmetický problém, a proto se jich ženy častěji snaží různými způsoby zbavit a předejít jejich tvorbě. Pojďme si nyní říci, v čem spočívá prevence křečových žil, čím jsou varixy způsobeny a jak si je můžeme nechat odstranit.

Jedná se o onemocnění žil, které je způsobeno žilní nedostatečností. Laicky řečeno jde o to, že křečové žíly vznikají, nepumpuje-li se krev z dolních končetin dobře. Tento jev, kdy se krev správně nevrací z dolních končetin, může být způsoben slabou žilní stěnou. Žíly se vlivem hromadění krve rozšiřují a vystupují na povrch. Někdy se může jednat čistě o kosmetický problém, někdy je však zdravotní riziko závažnější a proto se při výskytu křečových žil doporučuje návštěva lékaře a následné vyšetření, které může odhalit žilní onemocnění a předejít tím dalším problémům.

S křečovými žilami dlouho nestůjte

Při obtížích s křečovými žilami se rozhodně nedoporučuje dlouhé stání ani naopak dlouhé sezení, málo pohybu, dále jim neprospívá nadváha, protože jsou nohy ještě více zatěžovány a v neposlední řadě hraje také svou roli věk. V dnešní době se však varixy čím dál více vyskytují i u mladých žen, na vině může být v jisté míře i dědičnost. Obvykle se tyto problémy častěji vyskytují během a po těhotenství. Také rozhodně nesvědčí kouření a ani horké lázně. Naopak byste nohy měli sprchovat studenou vodou a snažit se je mít ve zvýšené poloze nad srdcem, když je to možné.

Máte-li ošklivé křečové žíly, kterých se chcete zbavit, můžete podstoupit chirurgický zákrok. Nejběžnější metodou je sklerotizace, která je vhodná pro menší žilky a je prováděna bez nutnosti hospitalizace pacienta. Existují i další metody, odvíjí se však od daného typu křečové žíly, protože některé metody nejsou vhodné pro všechny.

 

 

 

Naposledy změněno pátek, 26 duben 2013 20:05