Křečové žíly a dědičnost

Nedávej si nohu přes nohu nebo budeš mít křečové žíly!“ Kolikrát toto mladá žena nebo dívka zaslechne od své babičky jako radu do života…? Ale stejně se tomuto návyku nevyvaruje a říká si, že přehození nohy přes nohu jí přeci nijak neublíží a navíc křečové žíly přeci nejsou nic vážného, a když k nim nemá predispozice, nic jí nehrozí. To je bohužel velký omyl, o kterém mnoho lidí není moc informováno.

Křečová žíla a predispozice

Křečové žíly jsou dnes poměrně častým onemocněním. Někdo si takové žíly, nazývané také jako varixy, způsobí během života někdo pro ně však má genetické predispozice. Když má tedy někdo z příbuzných problémy s tímto onemocněním cév, existuje veliká pravděpodobnost, že u vás tomu bude taky tak. Shoda pro možný výskyt onemocnění v rodině se pohybuje až okolo 80%. Často však bývá onemocnění také spojeno s nějakou činností, stavem nebo životním obdobím. Křečové žíly například vznikají u těhotných žen. Během těhotenství se totiž ženám výrazně zvýší krevní objem i průtok krve, díky hormonálním změnám dojde k rozšíření žil a zvětšující se plod pak může tlačit na žíly vedoucí z dolních končetin a tím pak v některých případech vznikají varixy. Ženské hormony obecně zvyšují srážlivost krve a kvůli tomu také na toto onemocnění trpí dvakrát více žen než mužů. Dále se onemocnění objevuje u lidí, kteří mají problémy s obezitou a také u lidí, kteří málo sportují nebo kteří mají sedavé zaměstnání. Výskyt varixů se zvyšuje i s rostoucím věkem. Onemocnění většinou postihuje dolní končetiny a bývá spojeno s velkou bolestí, mravenčením v nohou, s tíhou v nohách a s častými záněty.

Někdo by si možná mohl myslet, že varixy jsou pro člověka pouze estetickým problémem. Kdo se však s tímto onemocněním už setkal, ví, že jsou s nimi spojené mnohem vážnější komplikace. V nejhorším případě dokážou dokonce i ohrozit život nemocného. Nejčastěji bývají spojovány s plicní embolií, kterou způsobí vzniklá sraženina v žíle.

Toto podceňované onemocnění se stává stále častějším díky současnému stylu života. Mladí lidé čím dál tím víc času stráví jen sezením u počítače a starší generace také většinu dne prosedí v zaměstnání. Ne nadarmo se varixy dnes už řadí mezi civilizační choroby. Také proto bychom je neměli brát na lehkou váhu.

Naposledy změněno pátek, 26 duben 2013 20:11