Křečové žíly a rizikové faktory

Nemoci dolních končetin žilního charakteru jsou v této době poměrně dost rozšířené, a to také díky nezdravému životnímu stylu, se kterým se setkáváme snad u většiny populace. Kouření, sedavé zaměstnání, nezdravá strava a nedostatek pohybu a obezita jsou jedny z faktorů, které těmto žilním problémům rozhodně přispívají. Pokud máte žilní onemocnění v rodinné anamnéze, měli byste na kouření nejlépe zcela zapomenout, je to totiž velmi rizikové. Nejspíše nejrozšířenější žilní chorobou jsou křečové žíly.

 

Křečová žíla - dědičnosti i obezita

Křečová žíla je problém, kterým trpí poměrně velká část lidí, přičemž se jedná převážně o ženy, riziko pak stoupá s věkem a jinými okolnostmi, jako je těhotenství a porod. Staticky se křečové žíly týkají každé třetí ženy a u mužů to není o mnoho lepší – postihují každého čtvrtého. Už jsme si řekli, čemu bychom se měli při těchto obtížích vyhnout, je však zapotřebí si uvést také proč vůbec křečové žíly neboli varixy vznikají a jestli jejich vznik můžeme nějak ovlivnit. Křečové žíly vznikají, když se krev z dolních končetin nevrací zpět tak, jak by měla a následně se v žilách hromadí a ty jsou přetěžovány. Příčinou bývá žilní nedostatečnost, oslabené žíly. Varixy jsou z drtivé většiny podmíněny dědičností. To znamená, že pokud jeden z vašich rodičů trpěl křečovými žilami, pravděpodobně se budou vyskytovat také u vás. Tohle je věc, kterou nemůžeme bohužel nijak ovlivnit a je dána naší genetickou výbavou. Co však můžeme udělat je, že budeme dodržovat zásady zdravého životního stylu a rizikovým faktorům se budeme co nejvíce snažit vyhýbat.

Například taková obezita se na vzniku křečových žil velmi podepisuje, protože na dolní končetiny je při obezitě vyvíjen ještě větší tlak. Proto bychom měli jíst zdravě a příliš tučným jídlům se vyhýbat. Také zaměstnání, při kterém byste měli strávit 8 hodin na křesle za stolem, není vhodné, protože žilám tato poloha nesvědčí.

Pokud již varixy trpíte, můžete dodržováním těchto pravidel zabránit zhoršování stavu vašich křečových žil a pokud vám z kosmetických důvodů hodně vadí, můžete si je nechat odstranit při chirurgickém zákroku. V lékárně jsou k dostání také krémy a gely, které při masáži dolních končetin působí příznivě, a rozhodně tedy jejich koupí nic nezkazíte.

 

Naposledy změněno pátek, 26 duben 2013 20:44