Křečová žíla

Křečová žíla (neboli varix) trápí každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. Nejčastěji se křečové žíly vyskytují na dolních končetinách. Jedná se o zřetelně viditelné vinuté žíly pod kůží, které jsou zbarveny do modra až fialova. Křečová žíla vzniká v době těhotenství, v důsledku obezity, dlouhého stání, vysokého krevního tlaku, hluboké žilní trombózy či nedostatku vitaminu C a rutinu. Nejčastějšími příznaky jsou pocity napětí v dolních končetinách a tzv. pocit těžkých nohou. K tomu dochází zejména večer po celodenní námaze a horku. Postupem času se mohou objevovat otoky kolem kotníků a někdy i vznik bércových vředů.

Křečová žíla a prevence

Nejlepší prevencí vzniku křečových žil je zdraví životní styl, dostatečný pohyb a příjem tekutin. Z potravy přijímáme větší množství rutinu, který posiluje stěny cév. Najdeme jej v pohance, ale také ve slupkách rajčat a ovoce, v zeleném čaji a v kůře citrusů.

V případě, že se křečové žíly již objevily, vyhneme se sportům se statickou zátěží, jako je vzpírání, fotbal, tenis či jízda na koni. Naopak vhodné je plavání a běh. Omezíme dlouhé sezení, nepřekládáme nohu přes nohu a po celodenní námaze si dopřejeme sprchu dolních končetin střídavým proudem teplé a studené vody. Potíže zhorší kouření a u žen nesprávně zvolená hormonální antikoncepce či nošení vysokých podpatků.

Při prvních příznacích nebo viditelných křečových žilách bychom měli navštívit žilního specialistu, abychom předešli rozvíjení této civilizační choroby.

Křečová žíla - léčba

V počátečních stádiích této choroby se aplikuje konzervativní léčba. Podpůrnými prostředky, jako jsou léky, masti, speciální krémy a cviky, se uleví od bolesti, zmírní se příznaky a oddálí se rozvoj choroby. Během dne se doporučuje nošení kompresivních punčoch.

Jsou-li křečové žíly v pokročilém stádiu, lékař specialista doporučí radikální léčbu, při které dochází k odstranění křečových žil. Operace probíhá na specializovaných pracovištích a předchází jí vyšetření celkového stavu pacienta a ultrazvukové vyšetření cév dolních končetin. Dalším radikálním řešením je sklerotizace. Ta je vhodná k ošetření menších křečových žil. Do žíly se napustí látka, která vyvolá umělý zánět. Po čase se žíla vstřebá. Jinou metodou je léčba laserem. Ke kůži se přiloží laserová sonda, která spálí drobné křečové žíly.

Pokud naši rodiče trpěli křečovými žílami, je až 30 % možnost, že tato choroba postihne i nás. A to je velký důvod k tomu, abychom dodržovaly veškerá preventivní opatření.